Yalova’da Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede 2018-2021 İl Eylem Planı Hazırlanıyor!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü koordinasyonunda hazırlanan “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planının yürürlüğe girmesinin ardından Yalova İlimizde Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede önemli bir adım olan “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planı (2018-2021)” hazırlık çalışmaları 11.10.2017 tarihi itibari ile başladı.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı ŞÖNİM (Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüğü) koordinesinde,  3 gün sürecek İl Eylem Planı Çalıştayı düzenlendi. Vali Vekili Yıldırım UÇAR’ın açılış konuşmasını yaptığı Çalıştaya; Yalova Belediyesi, Yalova Üniversitesi, Yalova Barosu, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İlçe Belediyelerinin temsilcileri, İl Müftülüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı, KOSGEB Hizmet Merkezi, Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü, İl Gençlik Spor Müdürlüğü, Göç İdaresi İl Müdürlüğü, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, İl Mahalli İdareler Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, Kent Konseyi Kadın Meclisi, Yalova Kadın Konukevi temsilcileri katılım sağladı.

Çalıştayın İlk gününde Yalova İlinin Kadına Yönelik Şiddetle Mücadeledeki mevcut durumu, 2016-2020 Ulusal Eylem Planı ve Yalova İl Eylem Planı ana hedefleri hakkında bilgilendirme yapılarak Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede İl Eylem Planlarının önemi anlatıldı.  Devam eden çalıştayın ikinci günü,  ilgili tüm tarafların katılımıyla oluşturulan grup ve atölye çalışmalarına ayrılarak Yalova İl Eylem Planı taslağı oluşturulacak. Çalıştayın son günü ise Eylem Planı tüm katılımcılar tarafından gözden geçirilerek Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planı çalıştayı tamamlanacak.

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planı; 1) Kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddetle mücadele konularında yerel düzenlemelerin ilgili mevzuatla uyumlaştırılması, 2) Kadına yönelik şiddeti doğuran ve pekiştiren olumsuz tutum ve davranışların ortadan kaldırılması amacıyla, toplumsal farkındalık, duyarlılık, bilinç kazandırmak ve toplumsal cinsiyet eşitliğine hizmet edecek zihniyet dönüşümünü sağlamak, 3) Koruyucu ve önleyici hizmet sunumunun geliştirilmesi ve şiddete maruz kalan kadınların güçlenmesi 4) İl genelinde etkin bir işbirliğinin çok sektörlü yaklaşım çerçevesinde güçlendirilmesi ve sürdürülmesi şeklinde 4 temel hedefe odaklanan çalışmaları ve faaliyetleri kapsamaktadır. Kurumlararası işbirliği ve koordinasyonun önemli olduğu İl Eylem Planıyla birlikte İlimizde Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede öenmli ilerlemeler hedeflenmektedir.

Hazırlanan  Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 2018-2021 İl Eylem Planı, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İzleme ve Değerlendirme Komisyonunca da onaylanmasının ardından 2018 Yılından itibaren hayata geçirilecektir.