Valimiz Tuğba YILMAZ 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Münasebetiyle Kadınlarımızla Bir Araya Geldi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Yalova Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından kutlamalara 07.08.2018 tarihinde başlandı.
Kadınlar Günü kutlamalarında ilk olarak 07.03.2018 tarihinde Uygulama Otelinde kahvaltı programı düzenlendi.  Valimiz Sayın Tuğba YILMAZ’ın iştirak ettiği kahvaltıya Adalet ve Kalkınma Partisi Yalova Milletvekili Fikri DEMİREL’in eşi Şadiye DEMİREL Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güler ALKAN Belediye Başkanımız Vefa SALMAN’ın eşi Dilek SALMAN da katıldı.

Her yıl Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğünce geleneksel hale gelen Kadınlar Günü buluşmasında; Şehit-Gazi eş ve anneleri, koruyucu anneler, kadın muhtarlar, Kamu kurum ve kuruluş kadın temsilcileri, kadın idareciler, girişimci kadınlar, Sivil Toplum Kuruluşları ve siyasi parti kadın kolları temsilcileri ile köylerimizi temsilen Yalova merkez ve ilçe köylerinden kadınlar bir araya geldi.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Zekiye BAŞ, kahvaltı programında yaptığı Kadınlar Günü konuşmasında;  Kadınların emeği ve katkısı olmadan bir toplumun sağlıklı bir şekilde gelişmesinin,  kalkınmasının, demokratikleşmesinin mümkün olmadığını, çağdaş ve demokratik bir toplum için kadınların güçlendirilmelerinin, sağlık, eğitim, istihdam siyaset, hukuk vb. alanlarda eşit fırsat ve olanaklardan faydalanmalarının önemli olduğunu belirtti. “Güçlü Kadın, Güçlü Aile, Güçlü Aile ise Güçlü Türkiye Demektir” diyen İl Müdür Yardımcısı Zekiye BAŞ Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak ailede kadının statüsünü güçlendirmek, pozitif ayrımcılık yapmak adına engelli evde bakım ücretlerinin ve Sosyo Ekonomik Destek için ödenen ücretlerin öncelikle kadına ödendiğini ve 2017 yılında; 458 Kadınımıza Sosyo-Ekonomik Destek, 1373 Kadına engelli çocuğu için Engelli evde bakım ücreti ödendiğini belirtti.

İl Müdür Yardımcısı Zekiye BAŞ’ın konuşmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Valimiz Sayın Tuğba YILMAZ; “Aziz Şehitlerimizin ve Gazilerimizin kıymetli anneleri, değerli eşleri ve Yalovalı kadınlarımız başta olmak üzere yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren, üreten, eğiten, yetiştiren ve özverinin timsali olan dünyayı sevgi ile dolduran tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü içtenlikle kutluyorum.” dedi. 
 
Başta aile olmak üzere toplumun her katmanında en önemli yapı taşı olan, hayatımızın her anını daha özel kılarak güzelleştiren, dünyamızı daha yaşanılası hale getiren, fedakârlıkları, emekleri, sevgileri ve mücadeleleriyle insanlığın umudunu yeşerten tüm kadınlarımız başımızın tacı olduğunu belirten Valimiz Sayın Tuğba YILMAZ; Kadınlarımız, bizim topraklarımızda hem toplumun hem ailenin temelidir. Kadın annedir, topluma bireyler kazandırır. Kadın eştir, sorumlulukları paylaşır, yüke omuz verir. Kadın kardeştir, evlattır, sevgi ve masumiyet taşır. Bu nedenledir ki gerek inancımız, gerekse de toplumsal değerlerimiz kadını her zaman baş tacı etmekte, onu çok müstesna bir yere koymaktadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı sırasında ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarında fedakârlıklarıyla yeniden devlet kurma yükünü paylaşan kadınlarımıza, hak ettiği değeri pek çok Avrupa ülkesinden önce vermiştir. Geleceğimizi şekillendirmede en önemli görevleri yerine getiren kadınlarımızın hayata daha fazla, daha etkin katılmalarını sağlayacak zemini hazırlamak ve her tür ayrımcılığa karşı mücadele etmek hepimizin ortak sorumluluğudur. Demokrasi mücadelesinde kadınların erkeklerle eşit koşullarda yer alması, yalnızca kadın haklarının gelişmesini değil, demokrasinin gelişmesini de sağlayacaktır. Bu kapsamda günümüzde de son 15 yılda kadınların toplumdaki rolünü güçlendirmeyi hedefleyen devlet politikalarının yaygınlaştırıldığını, toplumsal cinsiyet eşitliğinin yasal çerçevesinin genişletildiğini, ekonomik ve sosyal hayatta daha aktif olmalarını sağlayıcı önemli düzenlemelerin yapıldığını biliyoruz. İnanıyorum ki özgüvenleri yüksek, cesur, eğitimli kadınlarımızın, ekonomiden siyasete her alanda sayılarının artması ülkemizi daha ileri ve gelişmiş bir seviyeye taşıyacaktır. Unutulmamalıdır ki kadınlarını dışlayan, ikinci sınıf muamele yapan ülkeler asla ilerleyemezler. Bir ülkede kadınlar çalışma hayatında etkin değilse o ülkenin hayallerini gerçekleştirmesi zordur. Tarih boyunca İstiklal ve İstikbal Mücadelelerimizde daima en ön safta yer alan kadınlarımız, kimi zaman devletin kuruluşunda, kimi zaman vatanın kurtuluşunda görev üstlenerek geride asla unutulmayacak, günümüz kadınlarına rehber olacak bir miras bırakmışlardır.  Ülkemizin kuruluşunda, kurtuluşunda annelikten vatan savunmasına kadar her türlü vazifeyi sırtlanan kahraman kadınlarımız, bugün de ecdadımızdan aldıkları mirasa sahip çıkıp, 15 Temmuz hain darbe işgal girişiminin önlenmesine, demokrasimize ve özgürlüğümüze sahip çıkmamıza damgalarını vurarak tarihimize isimlerini altın harflerle yazdırmışlardır. Bu duygu ve düşüncelerle; tekrar tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyor, hepinizi saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum.” dedi.
 
Ardından Valimiz Sayın Tuğba YILMAZ,  Halk Eğitim Merkezindeki kursiyer kadınlarımızı ziyaret etti. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve Eşleri Hanımefendi Sayın Emine ERDOĞAN himayelerinde ülkemizde başlatılan  “Okuryazarlık Seferberliği” kapsamında ilimizde oluşturulan okuma yazma kursları ile meslek edindirme kurslarına katılan kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak, karanfil dağıttı. Kursiyer kadınlarımız, Valimiz Sayın Tuğba YILMAZ’a el emeği olan sabun çiçeği ve tepsi hediye ettiler.
 
8 Mart Kadınlar Günü programı 08.03.2018 tarihinde de devam edecek olup, 8 Mart tarihinde Halk Eğitim Konferans Salonu önünde ve Özdilek Alış veriş merkezinde Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi tarafından açılacak stantta “ Kadına Karşı Şiddete Buradayım De” konulu broşür dağıtımı yapılacaktır. Yine Aynı gün Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüğü tarafından Yalova Üniversitesi Meslek Yüksekokulunda saat 15.00-16.00 arasında öğrencilere yönelik “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele, kadın erkek Eşitliği” ve “Evlilik Öncesi Eğitim” semineri verilecektir.