ASDEP Personeli’nin SODAM Ziyareti

Çalışmalarına Bağlarbaşı Mahallesi’nde devam eden ASDEP personeli burada yaşayan dezavantajlı Roman kadınlarının topluma kazandırılması için açılan SODAM’ı ziyaret etti.Bağlarbaşı Mahallesinde çalışmalarını sürdüren ASDEP personeli mahallede yaşayan Roman kadınlara gerekli ve yerinde yönlendirme yapabilmek amacıyla Merkezi ziyaret etti ve kursiyerlerle tanıştı.

Yalova Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bağlı Sosyal Dayanışma Merkezi (SODAM) Bağlarbaşı Mahallesi Vatan Caddesi üzerinde hizmete açıldı. Roman vatandaşların yoğun olarak yaşadığı Bağlarbaşı Mahallesi’ndeki dezavantajlı kadınların mesleki becerilerinin arttırılması, meslek edinmelerinin desteklenmesi, sosyal ve kültürel gelişimine katkıda bulunulması böylelikle kadınların topluma adaptasyonun sağlanmasını amaçlayan Merkez kursiyere eğitim vermeye başladı.

 Burada yaşayan Roman kadınların eğitim yoluyla farkındalıklarının ve istihdam edilebilirliklerinin arttırılmasını amaçlayan SODAM, kadın kursiyerlere mesleki becerilerini geliştirmeye yönelik bahçecilik, kuaförlük, takı tasarımı ve el sabunu kursları eğitimi veriyor. Kursiyerler ders görürken 3-6 yaş grubundaki kursiyer çocukları için çocuk oyun odası da faaliyette bulunmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Faruk UYSAL,İl Müdür Yardımcıları ve  ASDEP Personeli ile SODAM çalışmalarını yerinde izledi.